K 18. srpnu bylo obilí sklizeno z 966.077 hektarů polí, což bylo zhruba o 130.000 hektarů více než před týdnem. Celková produkce zatím dosahuje 5,986 milionu tun. Pěstitelé letos vyseli obilí na 1,3 milionu hektarů půdy.
Řepka byla sklizena z 383.000 hektarů. Celkový výnos již nyní přesahuje 1,5 milionu tun a je nejvyšší v historii. Nejrozšířenější domácí olejnina se letos pěstuje na 389.000 hektarech. Dlouholetý trend rozšiřování ploch s touto plodinou se letos zastavil a její výměra se mírně meziročně snížila.
Žně letos v Česku v důsledku mírné zimy a příznivého počasí na jaře začaly zhruba o dva týdny dříve, než je obvyklé, a až do minulého týdne měly oproti loňsku náskok. Nyní již, co se týče sklizené plochy, za loňským rokem zaostávají. Loni bylo ke srovnatelnému datu sklizeno 83 procent obilí.
Proměnlivé počasí v posledních 14 dnech komplikuje zemědělcům žně. "Poměrně obtížně se hledá prostor na to, aby se sklízelo," řekl ČTK předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík, který hospodaří na rodinném statku na Berounsku. I když déšť není zpravidla trvalý, v důsledku přeháněk jsou porosty vlhké, a nedají se sklízet.
Přes očekávaný mírný pokles průměrných výnosů v následujících týdnech bude podle Stehlíka letos výnos obilí i řepky na hektar patrně rekordní. Na konci žní obilí nebude již tak kvalitní jako předchozí sklizeň a ve většině případů půjde na trh jako krmné, nikoliv potravinářské.
Nejdále je sklizeň u ozimého ječmene, která prakticky skončila, a zbývá posekat jen 0,5 procenta jeho ploch. Nejvýznamnější domácí obilovina, pšenice ozimá, je sklizena ze 73,1 procenta letošní výměry. K 90 procentům se blíží žně také u jarního ječmene. Ostatní obiloviny vzhledem k proměnlivému počasí v postupu sklizně zaostávají více, uvedlo MZe.
V postupu žní panují značné regionální rozdíly. Zatímco na Moravě finišují, v Jihomoravském kraji je posekáno 94,4 procenta ploch a ve Zlínském 97 procent ploch obilí. V Plzeňském kraji sklizeň teprve překročila polovinu, v Karlovarském kraji mají pod střechou úrodu jen ze 41 procent obilných polí a 86 procent výměry řepky.
Letošní sklizeň základních obilovin v Česku by podle druhého letošního odhadu provedeného Českého statistického úřadu k 15. červenci měla meziročně vzrůst o 3,4 procenta na 7,056 milionu tun. Úroda řepky by měla stoupnout o 0,6 procenta procenta na 1,452 milionu tun.
zdroj: ČTK