Vobořil chce jednat s vládou o protikuřácké novele, chce změny

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil chce jednat s Rusnokovou vládou a s novým ministrem zdravotnictví o podobě takzvané protikuřácké novely. Podle něj se pod předchozím vedením resortu části normy, které se týkají protidrogové politiky, zredukovaly. Chtěl by změny. Vobořil to sdělil ČTK. Ministr zdravotnictví Martin Holcát už dřív řekl, že přijetí zákona o ochraně před tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami z dílny svého předchůdce podporuje.  

Podle Vobořila norma neupravuje jen to, kde je možné prodávat či pít alkohol, ale je prý klíčová pro koordinaci celé protidrogové politiky a služeb pro uživatele drog. "Definuje zodpovědnost jednotlivých institucí, typy drogových služeb a tak dále. Předchozí administrativa ministerstva zdravotnictví totiž části zákona, které se týkají právě drogové politiky a služeb pro drogově závislé, značně zredukovala," uvedl Vobořil.
 
Podle něj bývalé vedení ministerstva "nevyužilo ani příležitosti lépe zákonem regulovat problémy aktuální a palčivé". Jmenoval fungování záchytných stanic a jejich roli v systému prevence a léčby či problematiku nových syntetických drog. "Budu se snažit s novou vládou a novou administrativou ministerstva zdravotnictví tyto věci řešit," dodal.
 
Síť služeb na pomoc uživatelům drog a pro prevenci se v Česku buduje od počátku 90. let. V posledních letech se pracovníci snaží o snižování škod u lidí, kteří omamné látky užívají. Jsou podle Vobořila v kontaktu až s 80 procenty problémových uživatelů, kteří si většinou drogy píchají a berou je dlouhodobě. Národní protidrogový koordinátor podotkl, že se služby nyní transformují. Jejich působení upraví třeba právě tabáková novela, změny zákona o sociálních službách či občanský zákoník. Vobořil varoval před případnými škrty v rozpočtu v této oblasti.
 
Podle aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vnímá devět z deseti lidí užívání drog v Česku jako problém. Podle 38 procent Čechů a Češek ale příslušné instituce tématu nevěnují dostatečnou pozornost. Polovina dotázaných si naopak myslí, že jí věnují přiměřenou pozornost. Každý dvacátý člověk je pak přesvědčen o tom, že je naopak přehnaná. Podle CVVM se názory Čechů a Češek na drogovou situaci v zemi v posledních letech téměř nemění.
 
Tři čtvrtiny lidí míní, že by uživatelé drog měli dostávat poradenství zdarma. Bezplatná by měla být podle 31 procent oslovených i léčba. Víc dotázaných se ale kloní k tomu, aby si pacienti nemuseli hradit jen omezený počet pokusů o vyléčení. Tento názor má 67 procent Čechů a Češek. Podle téměř poloviny by placená měla být výměna stříkaček, opačné stanovisko má téměř stejný podíl lidí. Dvě třetiny osob považují práci streetworkerů neboli terénních pracovníků za prospěšnou.
 
Autor: ČTK