"Získá ji tím, že občané dají novou legitimitu nové Poslanecké sněmovně a Parlament bude zase funkční," řekl Filip.
Sobotka soudí, že k rozpuštění dolní komory neexistuje žádná alternativa. Ve Sněmovně nyní není podle něho žádná levicová ani pravicová většina a dolní komora není schopna plnit své funkce, tedy být místem, kde vzniká vláda a kde se kabinet kontroluje. Pokud by se Sněmovna nerozpustila, dlouhé měsíce by vládl kabinet v demisi, uvedl předseda ČSSD.
Zástupce TOP 09 a Starostů jako další z předkladatelů návrhu na rozpuštění dolní komory vystoupit nechtěl.
Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc v úvodu rozpravy vyzval Kateřinu Klasnovou a Víta Bártu jako představitele VV, aby prohlásili, že jejich poslanec Petr Skokan stáhne svoji stížnost k Ústavnímu soudu, kterou podal. Skokan ve své stížnosti mimo jiné žádá o to, aby soud předběžným opatřením uložil prezidentu republiky, aby do doby svého rozhodnutí nereagoval na žádné podněty vzešlé z Poslanecké sněmovny. Stěžuje si především na to, že při jednání Sněmovny o vyslovení důvěry Rusnokově vládě nebyly údajně dodrženy zákony.
Bárta označil Tejcovo vystoupení za arogantní. Podle něj Skokan jasně řekl, že hlasuje pro rozpuštění Sněmovny. Tejce ale nepřesvědčil. "Pokud někdo podá ústavní stížnost s cílem, že nebude možné rozpustit Poslaneckou sněmovnu, pak si její rozpuštění nepřeje," prohlásil.
Podle Stanislava Polčáka (TOP 09 a Starostové) není možné zároveň přát voličům šťastnou ruku a zároveň podávat ústavní stížnost. "Před voliči by se neměla hrát falešná hra," řekl. Rovněž podle šéfa NS-LEV 21 Jiřího Paroubka by v tom mělo být jasno, "abychom nebyli za kašpárky". Ústavní stížnost by podle něho mohla zpozdit proces mimořádných voleb.
Zástupci Věcí veřejných v úvodu debaty rekapitulovali své tříleté působení ve Sněmovně, kritizovali "vykutálené" koaliční kolegy a za svou zásluhu vydávali zavedení přímé volby prezidenta nebo zrušení doživotní imunity zákonodárců. "Jsem ráda že odcházím z Poslanecké sněmovny po třech letech stále jako člověk, a nikoli jako politik, jako někdo, kdo netrpí pocitem vlastní důležitosti a naprostou slepotou vůči dění za zdmi této budovy," uvedla předsedkyně poslanců VV Klasnová.
Podobně její manžel, předseda VV Bárta si posteskl nad osamoceným bojem své strany proti loterijní lobby. "Máme dnes možná nejšťastnější den této Poslanecké sněmovny, šťastný den ukončení trápení, které tady několik let zažíváme," uvedl.
Pro návrh na rozpuštění by měli zvednout ruku poslanci ČSSD, TOP 09 a Starostů, KSČM a Věcí veřejných. Dohromady mají pohodlně víc než potřebnou ústavní většinu 120 hlasů. ODS ohlásila, že její poslanci opustí sál.
Z dnešního jednání Sněmovny se omluvilo 11 poslanců, z toho šest z klubu občanských demokratů.
zdroj: ČTK