S financováním některých opatření by měly pomoci dotace z EU, cílem je zastavit propad českých žáků v mezinárodních srovnáních. Návrh ale kritizovala ČSSD, je prý příliš teoretický.
"Naše ekonomika bude založena na kvalitních lidech," upozornil Nečas. Začít by se mělo už ve školkách, děti by měly být vedeny k zájmu o matematiku, technické a přírodovědné obory. Na zkvalitnění těchto předmětů na školách by měly jít dvě miliardy z EU.
Změnit by se měl i systém rozdělování peněz v regionálním školství. "Naším cílem je dosáhnout toho, aby státní příspěvky na žáky byly stejné v Plzni i v Ostravě," vysvětlil Fiala. Nyní si zřizovatelé určují výši příspěvku sami, a děti z různých částí republiky tak nemají srovnatelné podmínky pro vzdělání. S tím souvisí i podpora znevýhodněných žáků.
Ve středoškolském vzdělání chce ministr kvalitně nastavit jednotné zkoušky, ať už se jedná o státní maturity nebo jednotnou závěrečnou zkoušku u učňů.
Fiala chystá i kariérní řád učitelů, platit by měl od roku 2015. Učitelům a ředitelům by také mělo ubýt administrativy, ministerstvo prověřuje, jestli se některé vyhlášky a nařízení nedublují.
V květnu chce ministerstvo předložit i novelu vysokoškolského zákona, na němž pracuje už řadu měsíců. Zavedeno by mělo být takzvané kontraktové financování, díky němuž by měly mít univerzity od státu garantovanou určitou částku na několik let dopředu. Nastaví se podmínky pro slučování škol včetně soukromých. Vysoké školy by se měly rozdělit na vědecké, vzdělávací a profesně orientované instituce. Akreditace by nově měla dostávat celá škola, ne jednotlivé obory.
Ke zpoplatnění studia Nečas uvedl, že to není hlavní téma reformy vysokých škol. Ministerstvo přitom připravuje takzvané zápisné, bude se ale řešit později než vysokoškolská novela.
"Pokud má být tento materiál skutečným výsledkem více než osmiměsíční práce nového ministra, pak jde pro české školství o skutečně špatnou zprávu," reagoval ale na dnešní Fialovo vystoupení senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Podle něj jsou zmíněné kroky jen prázdnými frázemi a nekonkrétními tezemi.
Reformu vysokého i regionálního školství nebo kariérní řád učitelů přitom připravovali už dřívější ministři školství, nikdy se ale neuskutečnila. "Přistupujeme k tomu i na základě zkušeností, které měli moji předchůdci s těmito kroky," řekl ČTK Fiala. Jeho úřad má k dispozici řadu analýz a odborných studií k daným tématům, Fiala upozornil, že všechny změny intenzivně projednává s odborníky z praxe.
zdroj: ČTK