Experti kritizují Chládkovy návrhy na změny financování škol

Experti opozice Václav Klaus mladší a Anna Putnová kritizují návrhy ministra Marcela Chládka (ČSSD) na změnu financování regionálního školství. Odborník na školskou problematiku v ODS i jeho kolegyně z TOP 09 považují za problematické financovat základní a střední školy podle jejich kvality. Klaus mladší navíc nepovažuje za vhodné ani podporovat perspektivní obory. Je totiž nemožné odhadnout vývoj pracovního trhu na desítky let dopředu, uvedl v komentáři zveřejněném na oficiálních internetových stránkách ODS. 

"Změna financování škol ve prospěch údajné 'kvality' hrozí velkými nespravedlnostmi a celkovým rozpadem systému, jakému čelíme dlouhá léta například ve zdravotnictví," uvedl bývalý ředitel prestižního gymnázia PORG Klaus mladší. 
    
Členka sněmovního školského výboru Putnová (TOP 09) v této souvislosti poukázala na to, že nejsou jasně daná kritéria, jak posuzovat kvalitu škol. Navíc by stejně jako Václav Klaus mladší považovala za nešťastné, pokud by se kvalita určovala podle výsledků žáků v testech. "To je zavádějící, protože je to velmi závislé lokálně. V některých místech mohou být učitelé sebelepší, ale špičkových výsledků jejich žáci nedosáhnou," řekla ČTK. 
    
Školský odborník Tomáš Feřtek ze spolku EDUin si dokonce myslí, že by více peněz mělo putovat do méně úspěšných škol. "Dávat více peněz lepším školám je nesmysl. V úspěšných systémech je to přesně naopak. Musejí se podporovat školy, kde je problém," prohlásil. 
    
Ministr Chládek trvá na tom, že se při reformě financování musí zohlednit kvalita. "Bohužel se Václav Klaus mladší mýlí, protože kvalita školství je důležitá pro konkurenceschopnost České republiky," uvedl ve vyjádření pro ČTK. U základních škol by preferoval dostupnost, takže uvažuje o financování v kombinaci na žáka a na třídu. 
    
Na středních školách pak šéf resortu považuje za nezbytné podporovat obory uplatnitelné na trhu práce. Klaus mladší i Feřtek se ale domnívají, že není možné odhadnout vývoj pracovního trhu na desítky let dopředu. "Už vidím státní úředníky a neustále se měnící ministry školství, jak budou geniálně anticipovat trh práce pro rok 2033," uvedl expert z ODS. 
    
Putnová se však naopak domnívá, že je možné vytipovat oblasti, v nichž by se děti měly vzdělávat. "Ale musíme si uvědomit, že plánujeme jejich pracovní budoucnost na čtyřicet let. Nesmí být proto úzce specializovaní, musí mít všeobecný základ, aby se byli případně schopni rekvalifikovat a přizpůsobit," řekla. 
    
Feřtek upozornil, že komplexní návrh na změnu financování regionálního školství zatím ministerstvo nevypracovalo. Je proto obtížné soudit, jak to bude vypadat. "Financování regionálního školství nebylo a není jednoduché. Myslím si, že bude muset existovat zvláštní systém pro základní a pro střední školy," dodal. 
 
zdroj: ČTK