Do nového roku s urovnanými financemi
Pohled na výpis z účtu v prvních dnech nového roku může být někdy šok. Závěr roku a Vánoce svádějí k utrácení a tvrdá realita brzy zákonitě přichází. Udělejte si během dlouhých zimních večerů pořádek ve financích. Je to ideální doba, kdy zjistit, jak na tom jste a nastavit pravidla pro celý rok.
Jak začít? Prozkoumejte výdaje a příjmy
Velmi častou příčinou finančních nesnází je fakt, že lidé nemají přehled o svých výdajích. Příjmy jsou většinou jasné, ale na straně výdajů vyrovnaný rozpočet rozkolísají i například půlroční či roční platby pojištění, platby za kroužky dětí nebo třeba přehnaná touha mít bohaté Vánoce. Přehled o tom, kolik ještě můžete v daném období utratit, lze snadno ztratit.
Nejprve si tedy sepište výdaje a příjmy posledního roku a následně podle dostupných informací reálně odhadněte, jak se obojí bude vyvíjet v roce příštím. Pokud jsou plánované výdaje vyšší než příjmy, je třeba začít hledat možnosti růstu příjmů nebo možné úspory. Pokud naopak dobře zpracovaný plán identifikuje přebytek příjmů, je čas uvažovat, jak s nimi efektivně naložit.
Plánujte a plánu se držte
Ať už jste v mínusu, máte rozpočet na korunu vyrovnaný nebo jste v přebytku, je vhodné mít pro nakládání s financemi alespoň rámcový plán. Každá finanční situace je řešitelná, a když si sami nevíte rady, bankovní experti vám rádi poradí, jak vaši situaci nejlépe řešit. Výsledný plán musí být jasný a je třeba se jej držet.
„Je jedno, zda plán příjmů a výdajů budete mít v notesu, na papíře, v excelové tabulce v počítači nebo v chytré aplikaci v mobilu. Je ale nutné, aby odpovídal realitě a abyste se jej drželi. To je základ zdravých rodinných financí,“ říká Gabriela Brůhová ze Sberbank.
Ušetřete na splátkách
Rodinné výdaje se většinou skládají zejména z několika fixních měsíčních plateb – za bydlení, energie a několika dalších. Každopádně se vyplatí jednou za čas zkontrolovat, jestli není na trhu výhodnější nabídka pro každou platbu. Používání internetových srovnávačů při hledání nejvýhodnější nabídky se výrazně rozšířilo a tento proces se tak velmi zjednodušil.
Například refinancování hypotéky se stalo v posledních letech trendem. Díky refinancování můžete nahradit po konci fixace úrokové sazby starý úvěr novým, a pokud zvolíte chytře, lze získat mnohem výhodnější úvěr s lepšími podmínkami. Můžete tak mít výrazně lepší úrokovou sazbu a nižší splátky. Navíc u hypoték sjednaných od 1. 12. 2016 nemusíte čekat ani na konec fixačního období a hypotéku můžete převést kdykoli.
„Zároveň pokud platíte několik půjček, většinou vyjde výhodněji sjednotit je refinancováním do půjčky jedné. Možné je také sloučení půjček rodinných příslušníků. Ať už se jedná o bankovní nebo nebankovní půjčky, splátky kontokorentů nebo různých kreditních karet,“ doporučuje Gabriela Brůhová.
Volné finance investujte
Pokud máte ve svém rozpočtu přebytek příjmů nad výdaji, jistě se vyplatí uvažovat o investici. Odborníci se shodují, že vhodná ihned dostupná rezerva by se měla rovnat dvěma až třem měsíčním příjmům a jejich vhodným způsobem umístění je spořicí účet, který přináší alespoň minimální zhodnocení a umožňuje okamžitou dostupnost. Finance, které tuto rezervu přesahují, je vhodné investovat.
A nebojte se, není to žádná věda. Dobrá banka je dnes komplexním průvodcem klienta světem financí a její odborníci jsou ochotní poradit jak s nedostatkem financí, tak s výhodným uložením finančního přebytku. Jednoduše přijďte a poraďte se. „Peníze na běžném účtu se dnes bohužel nijak nezhodnotí. Našim klientům proto nabízíme k pravidelné investici fondy různého zaměření, od konzervativních, přes smíšené až po dynamické. Nemusíte se bát, že daným odvětvím a investování nerozumíte, náš zkušený tým bankéřů s celým procesem investice od A do Z pomůže,“ říká Šárka Volštátová, Sberbank CZ.
Pokud si tak o volných svátečních dnech v klidu projdete a spočítáte své finanční prostředky a vytyčíte si mantinely do budoucna, bude se vám do nového roku vstupovat jistěji a radostněji. Na penězích totiž záleží.