"Největší procento konkurzů v sektoru stavebnictví se dalo očekávat. Stát vyhlašuje nedostačující počet veřejných zakázek, což má pro odvětví stavebnictví fatální důsledky. A největší problém mají malé a střední firmy, které nemají velké rezervy. Dokud se stagnace ve stavebnictví nezlepší, nemůžeme čekat ani méně konkurzů," řekl ČTK Miroslav Hájek z advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners.
Počet insolvenčních návrhů letos do konce srpna vzrostl o téměř třetinu na 23.431. Vývoj u spotřebitelů je v letošním roce stagnující, nárůst za stejné období činí necelých pět procent na 16.399. V srpnu bylo podáno 2906 insolvenčních návrhů. Z toho bylo 435 insolvencí u právnických osob a podnikatelů, 454 u nepodnikajících živnostníků a 2017 u spotřebitelů.
Insolvenci fyzických osob je možné řešit oddlužením. V srpnu o něj požádalo 2363 osob. Ze všech žádostí bylo povoleno v 1908 případech. Oddlužení formou zpeněžení majetku využilo v srpnu 51 dlužníků. To je v letošním roce druhý nejvyšší počet. V ostatních případech bylo řešeno nastavením splátkového kalendáře.
Podle insolvenčního zákona je o oddlužení oprávněn žádat pouze dlužník, který není podnikatelem. V kategorii nepodnikající živnostníci jsou osoby s IČ, které nejsou ekonomicky aktivní a nemají významné dluhy z podnikání a podávají insolvenční návrh spojený s návrhem na povolení oddlužení.
I v posledních čtyřech měsících roku očekává Creditreform mírný růst insolvenčních návrhů. U firem se insolvence budou nadále týkat zejména malých a středních firem a bude pokračovat čištění trhu u nepodnikajících živnostníků. U spotřebitelů bude počty insolvenčních návrhů nadále ovlivňovat zejména faktor zaměstnanosti. "Očekáváme pokračování diferenciace zadluženosti spotřebitelů podle jednotlivých krajů a zvýšení podílu movitějších žadatelů o oddlužení," odhadla společnost.
zdroj: ČTK